Shqipëria një mini-Dubai që po financohet nga trafikantët

Vinçat dhe kullat shumëkatëshe që po i shtohen Tiranës dita-ditës, kanë shtyrë gazetën prestigjioze “The Times”, që t’i dedikojë një artikull të veçantë Shqipërisë dhe parave të drogës, që vijnë nga vende të ndryshme të Europës.

Artikulli nis duke cituar këto vinça dhe ‘paratë e errëta’ të dërguara nga bandat që kontrollojnë rrugët e drogës në Evropë dhe që kanë bërë që horizonti i kryeqytetit të shkëlqejë. Më tej në artikull thuhet se në të gjithë Tiranën po ngrihen kulla të reja me shkëlqim, disa prej tyre të projektuara nga arkitektë me famë botërore.Hap Pamjet Me Poshte!

Gjithashtu në artikull thuhet se ndryshe nga Ndrangheta, e cila fsheh paratë e saj jashtë vendit dhe e lë Kalabrinë e saj të zhytur në varfëri, bandat shqiptare shpesh preferojnë t’i dërgojnë fitimet e tyre në shtëpi për të përfituar nga çeqet e dobëta dhe ekonomia e parave të gatshme. Këto para ata më pas i investojnë në ndërtim, kulla dhe pallate që në të shumtën e rasteve janë edhe bosh.

Pjesë nga artikulli:

Në sheshin qendror Skënderbej, blloqe zyrash gjigante dhe ndërtesa të shkëlqyera apartamentesh duken pas një xhamie të shekullit të 19-të, një xhiro dhe Muzeu Historik Kombëtar i ulët me mozaikun e tij të madh socialist-realist mbi dyert e hyrjes. Por ky bum ndërtimi ka më shumë nga sa duket. Hetuesit e krimit dhe ekonomistët kanë paralajmëruar se ky bum tregon për një anë më të errët të ekonomisë së vendit, e nxitur nga baronët shqiptarë të drogës që rrëmbejnë globin që sjellin në shtëpi më shumë se një miliardë euro në vit për të pastruar përmes ndërtimit dhe pronës.

“Është e vështirë për të llogaritur pastrimin e parave, por shpesh ju duhet vetëm të numëroni vinçat dhe Tirana është vendi për ta bërë këtë,” tha Antonio Nicaso, një ekspert dhe autor i mafias.

Paratë derdhen nga Belgjika, Spanja, Holanda dhe Amerika e Jugut. Qindra miliona paund vijnë gjithashtu nga Britania e Madhe, sipas Agjencisë Kombëtare të Krimit të Britanisë. Kushdo që blen kokainë në Britani ka shumë të ngjarë të ndihmojë në shndërrimin e Tiranës në një Dubai në miniaturë.

Banesa bosh dhe 1 miliard euro para nga droga

Sasia e parave që qarkullon nga rezervimet është marramendëse. Rreth 3.7 miliardë euro në vit investohen në ndërtimin dhe pronat shqiptare, sipas Ola Xama, një gazetare investigative e biznesit që ka punuar me Transparency International. Kjo është 15 për qind e PBB-së. Xama mësoi se nga kjo shumë, vetëm 847 milionë euro kalojnë në sistemin bankar.

“Kjo do të thotë se 2.85 miliardë euro janë para të errëta, madje edhe duke llogaritur remitancat nga emigrantët dhe faktin që Shqipëria është një ekonomi me para në dorë, unë vlerësoj se 1.3 miliardë euro janë para të drogës,” tha Xama.

Paratë e pista kanë nxitur kërkesën për prona në Tiranë, me çmimet e apartamenteve që u rritën nga 1000 euro për metër katror në 2017 në rreth 4000 euro sot. Oferta tani tejkalon kërkesën dhe shumë banesa mbeten të pashitura, megjithatë çmimet nuk tregojnë shenja rënieje.

Paratë që derdhen në Shqipëri janë falë suksesit të jashtëzakonshëm të bandave të drogës në vend, i cili daton në vitet 1990. Vendi i varfër po dilte nga komunizmi dhe kontrabandistët panë shansin e tyre për t’i shitur kallashnikovët “mafias Ndrangheta” të Italisë. “Ndrangheta e kuptoi se mund t’u besonte shqiptarëve, i prezantoi ata me kartelet në Kolumbi dhe Ekuador dhe garantoi për ta,” tha Nicaso.

Në shkurt, Europol tha se kishte thyer një linjë droge përmes Ekuadorit në Evropë, e cila ishte ideuar nga një shqiptar i cili kishte një marrëveshje me kultivuesit kolumbianë për të marrë katër ton kokainë në muaj, për t’u dërguar të fshehura në kuti banane.

“Papritmas shqiptarët u përfshinë në të gjithë rrugën e kokainës për në Evropë, nga prodhuesi në rrugë, dhe ishin të lumtur të merrnin fitime më të ulëta, kjo është arsyeja pse ata ishin në gjendje të ofronin një kilogram kokainë 99 për qind të pastër në Londër për 4000 £. -6,000 ndërsa holandezët kërkonin 20,000 £,” tha Nicaso.

Ndryshe nga Ndrangheta, e cila fsheh paratë e saj jashtë vendit dhe e lë Kalabrinë e saj të zier në varfëri, bandat shqiptare shpesh preferojnë t’i dërgojnë fitimet e tyre në shtëpi për të përfituar nga çeqet e dobëta dhe ekonomia e parave të gatshme.

“Grupet shqiptare të krimit të organizuar kanë akses të konsiderueshëm në tregun e trafikut të drogës në Mbretërinë e Bashkuar, i cili është ende një biznes me para të gatshme”, tha Pete Stevens, zëvendësdrejtor i Agjencisë Kombëtare të Krimit. “Ata janë përgjithësisht shumë të shpejtë për të zhvendosur të ardhurat e tyre në para të krimit në Shqipëri për investime ose për t’i fshehur ato në mënyrë të sigurt nga autoritetet.”

Vitin e kaluar 436 milionë sterlina u dërguan në Shqipëri, nga 250 milionë në 2019. “Është e qartë se diçka po ndodh”, tha Ola Xama, e cila llogariti shifrat. Ajo zbuloi se në vitin 2022, 368 milionë paund në stërlina gjetën rrugën drejt Shqipërisë pa përfshirë një bankë.

Paratë e pista janë depërtuar si në ekonominë shqiptare ashtu edhe në politikën e saj, pasi baronët e drogës blejnë vota për 50 euro në emër të politikanëve miq. Qeveria shqiptare ka reaguar duke ngritur një njësi prokurore speciale të quajtur SPAK, me zyrtarë të trajnuar nga FBI në Virxhinia.

Përgjatë bregut, ku paratë po pastrohen përmes furtunës së hoteleve të reja që ofrojnë shërbime për turistët që zbulojnë plazhet shqiptare, qeveria po përpiqet të tregojë se po lufton bandat.

Në janar, ministri i brendshëm, Taulant Balla, njoftoi se një hotel me pamje mahnitëse nga deti, i sekuestruar nga kriminelët në Vlorë, do të përdorej nga oficerët e policisë për pushimet e fundjavës. Pëllumb Gjoka, një biznesmen i quajtur dikur një “investitor strategjik” nga qeveria shqiptare me miratim për të ndërtuar një resort 52 milionë euro në bregdet, u arrestua nga Spak vitin e kaluar me dyshimin se kishte porositur goditje mafioze.

Por ora po shkon për autoritetet që përpiqen të ndalojnë fluksin e parave kriminale: rreziku i një flluskë strehimi po rritet, dhe bashkë me të edhe potenciali për shkatërrim në ekonomi.

Leave a Comment